autor
Miron 'RoNi' Machnicki
GG: 599330, e-mail: roni-m@wp.pl

      Jako, że w tym roku obchodziliśmy 60. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau (obóz koncentracyjny w Oświęcimiu), podjąłem decyzję o stworzeniu pracy na konkurs org. przez Kuratorium Oświaty, Starostwo Powiatowe w Nysie, Muzeum Nyskie, Kazimierza Staszkowa i Gimnazjum nr 1 w Nysie, "Tu mieszkam" na temat podobnych obozów w okolicach miasta, z którego pochodzę. W powiecie nyskim znajduje się wspaniała pamiątka i pomnik po zamordowanych jeńcach wojennych - Polakach, Niemcach, Rosjanach i innych Europejczykach. Jest nim Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, jak również znajdujący się nieopodal cmentarz jeńców.

    W większości oparłem się na materiałach Stanisława Łukowskiego ("Zbrodnie Hitlerowskie", wyd. Katowice 1965), Edmunda i Stanisławy Borzemskich ("Przewodnik po wystawach stałych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach", wyd. Katowice) oraz na materiałach witryny lambinowice.pl. Muzyka w tle pochodzi z gry Medal of Honor (wyd. Electoric Arts).

    Praca wykonana została w technologii html oraz flash.


O autorze
    Jestem uczniem pierwszej klasy (Im1) Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Nysie. Projektowaniem i programowaniem stron www zajmuję się od 4 lat, a do moich największych sukcesów należy dwukrotne zajęcie 3. miejsca w województwie w Konkursie Prezydenckim - Internet w Szkołach.
     Od 3 lat jestem redaktorem naczelnym Internetowego Miesięcznika Sportowego @-Sport - www.a-sport.pl.  

wstęp organizacja obozu obóz i powstańcy
warunki bytu reżim w obozie pogwałcenie praw
dowody zbrodni przypisy cmentarz jeniecki